Poczuj szczęście TU I TERAZ

 

Czy jesteś szczęśliwy?… W pierwszej chwili odruchowo odpowiadasz „TAK”, ale po chwili zaczynasz się zastanawiać. Czy naprawdę jestem szczęśliwy? Co to znaczy BYĆ SZCZĘŚLIWYM? Dlaczego niektórzy ludzie są, a inni nie są szczęśliwi? Co powoduje szczęście, a co je niszczy?

Najlepiej szczęście widoczne jest u dzieci. Dziecko, które się bawi, jest szczęśliwe.  Niczym się nie martwi. Dla niego liczy się TU I TERAZ. Jest całkowicie sobą. Szczęście to bycie całym sobą w czasie teraźniejszym. Niby prosta sprawa, a trudna do zdefiniowania. Można je postrzegać jako zwykły fart życiowy, a można jako stan ducha. Ja zdecydowanie wolę tą drugą opcję. Szczęście postrzegam jako taką wewnętrzną radość z całej sytuacji. Melanż dumy i radości, podkręcone dodatkowo działaniem różnych zmysłów. To umiejętność cieszenia się z samej istoty bycia tu i teraz bez żadnych szczególnych warunków. Zarówno szczęśliwym jak i nieszczęśliwym można być wszędzie bez względu na okoliczności.

Szczęście jest swego rodzaju efektem ubocznym. Jeśli za wszelką cenę starasz się osiągnąć ten stan, to możesz szybko się zawieść. Ktoś bliski powiedział mi kiedyś SZUKAĆ NIE, ZNALEŹĆ TAK... Jeśli szczęściem jest dla Ciebie nowa praca, mieszkanie, samochód, to nigdy nie odczujesz szczęścia. Natychmiast po dotarciu do celu pojawi się nowy, który w  Twoim wyobrażeniu bardziej będzie utożsamiany ze szczęściem. Zawsze będziesz gonił za szczęściem, nigdy go nie złapiesz. W ostatnim momencie umknie, pozostawiając Cię smutnym i niespełnionym.

Szczęście to coś ulotnego. Jego powstawanie można porównać do reakcji chemicznej, w wyniku której powstaje energia. Ta energia to szczęście. Szczęście to nie cel, a droga. Można przecież czerpać radość z samego faktu wędrówki. Bądźmy jak dzieci na placu zabaw. Tu i teraz.

Ze szczęściem nieodłącznie wiążą się pasja i zaangażowanie. Rutyna i nuda zabijają szczęście. Robiąc to, co się lubi nie spieszysz się. Celebrujesz każdą chwilę. Nie odmierzasz czasu. Szczęście pojawia się wtedy, gdy nie mamy oczekiwań. Najlepsze rozmowy i spotkania to te, które pojawiły się całkowicie przypadkowo. Szczęście to śmiech. Szczery i niekontrolowany. Nie można śmiać się szczerze i nie być w tym momencie szczęśliwym.

Szczęścia nie można oczekiwać na siłę. Według mnie najprościej jest robić to, co sprawia przyjemność. Mieć pasję. Angażować się w to, co wewnętrznie odczuwamy jako zgodne, spójne. Zarażać tym innych. Szczęście nie jest czymś wyszukanym, kryje się w prostocie. Może to być spacer w parku, przejażdżka na rowerze, mrożona kawa wypita w ulubionym towarzystwie, smak domowego ciasta, uśmiech, spojrzenie, rozmowa. I właśnie w takich sytuacjach się pojawia. Skoro jest to takie proste, dlaczego nie spróbować tego TERAZ, ZARAZ?… Nie szukaj szczęścia. Uśmiechnij się i poczuj je. Ono jest w Tobie… 😉

 MOJA LISTA SZCZĘŚCIA… CZYLI, CO MNIE USZCZĘŚLIWIA 😀

 1. PORCJA LODÓW CZEKOLADOWYCH Z BITĄ ŚMIETANĄ W UPALNY DZIEŃ
 2. SMAK TRUSKAWEK
 3. ROZMOWY Z PRZYJACIÓŁMI
 4. UŚMIECH…MÓJ I TWÓJ
 5. PRZYTULANIE
 6. POLSKIE KOMEDIE
 7. DOBRE WIADOMOŚCI OD BLISKICH
 8. CHODZENIE BOSO PO PLAŻY
 9. ZAPACH ULUBIONYCH PERFUM
 10. POWIEŚĆ SENSACYJNA
 11. MUZYKA
 12. JAJECZNICA ZE SZCZYPIORKIEM

A Ciebie, co uszczęśliwia?… 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*