Nie potrafię zdecydować…

Co chwilę podejmujemy od kilku do kilkudziesięciu istotnych i mniej istotnych decyzji. Latte czy espresso? Zakupy czy oszczędności? Tramwaj czy autobus? Nic dziwnego, że czasami ulegamy emocjom i podążamy trochę impulsywnie. Jak ustrzec się błędów i nie pogubić się podczas codziennych wyborów? Na początek – warto zapoznać się ze wskazówkami ekspertów.

 

                        1. UFAJ TYLKO SOBIE

Jak mówi przysłowie, co dwie głowy to nie jedna. Korzystanie ze wsparcia przyjaciela czy bliskiej osoby podczas podejmowania ważnych decyzji wydaje się gwarancją uzyskania szerszego oglądu na sytuację i podjęcia najlepszej decyzji. Jednak, jak wynika z ostatnich badań w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie! Podejmowanie decyzji wspólnie z drugą osobą zwiększa prawdopodobieństwo gorszego przyswajania danych napływających z zewnątrz. Osoby rozważające daną kwestię w pojedynkę zazwyczaj uważniej analizują wszelkie pojawiające się informacje i w efekcie końcowym podejmują trafniejsze decyzje.

 

                        2. POMYŚL O TYM… W INNYM JĘZYKU!

Czy zdarza ci się w stresujących sytuacjach kierować emocjami zamiast rozumem? Gdy znowu w twojej głowie powstanie mętlik, spróbuj myśleć… w innym języku! 😛 Jak sugerują badacze – strategia ta pomaga w nabraniu większego dystansu. Z badań opublikowanych w „Psychological Science” wynika, że kiedy uczestnicy pewnego eksperymentu musieli podjąć decyzję niosącą pewne ryzyko − np. od razu zarobić jednego dolara albo zainwestować drobną kwotę, aby dopiero po pewnym czasie zarobić półtora dolara – dokonywali bardziej opłacalnych wyborów, kiedy problem był prezentowany w dobrze im znanym, ale nie ojczystym języku.

 

                        3. MYŚL TYLKO O TYM, CO WAŻNE

Przestań tracić czas na zastanawianie się nad tym, czy lepsza będzie różowa, a może fiołkowa koszula. To nie ma aż takiego znaczenia! Kiedy nawet błaha decyzja wydaje się trudna i czasochłonna, nasz mózg może omyłkowo uznać ją za niezwykle ważną – donoszą badacze z University of Florida. Zanim pozwolisz, by decyzja małej wagi zaczęła spędzać ci sen z powiek, oceń jej potencjalny wpływ na twoje życie. Może lepiej zaoszczędzić czas na coś bardziej wartego twojej uwagi.

 

                        4. SKOŃCZ Z RACJONALIZOWANIEM

Kiedy zdarzy nam się podjąć nierozsądną decyzję, często po fakcie szukamy dla siebie usprawiedliwienia i próbujemy sobie wmówić, że w danym momencie nie dało się postąpić inaczej. − Ludzie są mistrzami w oszukiwaniu samych siebie – twierdzą badacze z Harvard Business School. – Próbują usprawiedliwić swoje zachowanie, nawet przed samym sobą.

Aby unikać oszukiwania samego siebie, postaraj się przyjrzeć się powtórnie problemowi bez myślenia, że to, co się stało, było nieuchronne. Rozważ także inne scenariusze i wyciągnij wnioski na przyszłość!

 

Wielu owocnych decyzji 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*