Na ile pytań właśnie odpowiedziałeś?

Jeżeli brak ci podstawowych umiejętności komunikowania się, prawdopodobnie masz kłopoty z przedstawieniem swojego punktu widzenia lub przekonaniem innych do twojego pomysłu. Potęga efektywnego przekonywania jest, według mnie, niedoceniana.

Zbyt często ludzie zakładają, że porozumiewają się tylko wtedy, kiedy mówią. To fakt, podstawowe umiejętności komunikowania sprowadzają się do słuchania i mówienia. Gdy jednak dochodzi do przekonywania, powinien również nadejść czas zadawania pytań.

 

Zadawanie pytań jest sygnałem zaciekawienia. Jeżeli zaś nie jesteśmy czegoś ciekawi, nigdy się nie zaczniemy się uczyć 😉

Zachęcamy i pochwalamy zadawanie pytań oraz przełamanie stereotypu, że ludzie muszą mówić, mówić i jeszcze raz mówić, żeby cokolwiek wiedzieć. To niezwykle krzywdząca opinia. Najlepsi specjaliści są przede wszystkim świetnymi słuchaczami. Słuchają nie tylko uszami, ale również oczami. Obserwują język ciała swoich rozmówców i wykorzystują zdobywaną w ten sposób wiedzę, aby odnieść sukces.

 

Ludzie uwielbiają czuć, że to, co mówią jest ważne dla innych

Zadając pytania i zachęcając innych do mówienia, dajesz im do zrozumienia, że interesują cię oni oraz ich potrzeby. Nikomu nic nie wciskasz na siłę, potrzebną ci WIEDZĘ zdobywasz za pomocą pytań. Najlepsi specjaliści oraz ludzie odnoszący spektakularne sukcesy w życiu zwyciężają właśnie dzięki tej metodzie. Jest ona praktycznie niezauważalna i doskonale sprawdza się przy budowaniu kontaktów osobistych.

Najlepsi specjaliści nie są nadaktywnymi ekstrawertykami, którzy przemawiając wciskają swoją wiedzę i doświadczenia innym.

Przeciwnie, są introwertykami, którzy nauczyli się kontrolować sytuację, zadając pytania oraz słuchając odpowiedzi. Odpowiedzi na starannie przygotowane pytania prawie zawsze pozwalają zdobyć potrzebną wiedzę. Odnosi się to do wszystkich dziedzin życia. Jeżeli inni czują się doceniani, kiedy są z nami, docenią także nas.

Zadawanie pytań ma wiele zalet. Jeżeli to ty zmuszasz innych do poszukiwania odpowiedzi, kontrolujesz sytuację. Obserwuj dziennikarzy podczas wywiadów, przyjrzyj się prawnikom podczas przesłuchiwania świadków. Dzięki właściwym pytaniom kontrolują to, co usłyszy widz, sędzia oraz ława przysięgłych.

Kiedy próbujesz przekonać kogoś do czegoś, powinieneś zadać takie pytania, które pomogą odsłonić zainteresowania twoich rozmówców oraz odnaleźć ich słabe punkty

Ta informacja jest niezbędna, jeżeli chcesz, aby w efekcie obie strony były zadowolone. Nie będziesz mógł zaproponować najlepszego rozwiązania czyichś problemów, dopóki nie dowiesz się, jakie one są. Jako dziecko instynktownie wiedziałeś, że ta taktyka działa. Kiedy już dorosłeś założyłeś, że masz nad wszystkim kontrolę i przestałeś zadawać pytania.

A codzienność jest przecież wspaniałym źródłem wiedzy. Przykład? Ostatnio z zainteresowaniem wróciliśmy do oglądania serialu „Czas honoru”i znaleźliśmy tam świetny dowód na to, jak ważne jest zadawanie pytań i przewidywanie odpowiedzi.

Akcja toczy się podczas II Wojny Światowej:
Gospodyni: Wrócił Pan, panie Nowotnik?
Nowotnik: Dobrze wrócić do Warszawy. Ja jakoś tego Krakowa to nie lubię, a za chwilę znowu trzeba tam jechać. 
Żołnierz Polski: Praca?
Nowotnik: Nie, służba. Jestem konwojentem w Reichsbanku. Przepraszam, muszę odpocząć. 
Żołnierz Polski: To musi być niebezpieczne…
Nowotnik: A kto na nas napadnie? Samobójca jakiś?

Następnie niejaki Pan Nowotnik poszedł do swojego pokoju, a w oczach specjalnie wyszkolonego żołnierza polskiego nagle pojawiła się myśl o obrabowaniu konwoju. Czemu w sumie się dziwić? Dostał jawną deklarację, że Niemcy nie boją się napadu na konwoje, że są one słabo ubezpieczane.  Polski żołnierz nie zadał w sumie nawet jednego pytania. Rzucał mało ważnymi na pozór frazami. A dowiedział się dużo. Zatem… Na ile pytań odpowiedział Pan Nowotnik do przodu? Polak nie zadał mu pytania gdzie pracuje, czy dużo osób jest podczas transportu gotówki, jaki stosunek mają do tego Niemcy.  Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy stało się tak dlatego, że Polak był dobrze wyszkolony i wiedział, jak podejść Niemca, czy po prostu konwojent za dużo mówił? …

Sztuka zadawania pytań jest kluczem do sukcesu w wielu zawodach; psycholog, terapeuta, coach, prokurator. Można nauczyć się zadawać konkretne pytania. Do tego służą różnorodne techniki, ale dużo tutaj zależy od sytuacji w jakiej się znajdziemy, kto jest naszym towarzyszem rozmowy i co chcemy podczas niej osiągnąć.  Należy wyprzedzić myśli współrozmówcy i zadać pytanie tak, aby odpowiedział on nam na kilka naszych pytań, podczas gdy my zapytamy go tylko jeden raz.

Jacek: Masz ochotę obejrzeć „Lucyfera” w sobotę wieczorem?
Marysia: Tak. 

Jacek zadał Marysi jedno pytanie. Marysia wypowiedziała jedno słowo. Co w tym nadzwyczajnego? Jacek wie, że Marysia chce obejrzeć film właśnie z NIM. Jacek wie, że „Lucyfer” ma premierę pod koniec stycznia, a więc wie, że Marysia chce obejrzeć z nim ten film nigdzie indziej, jak w kinie, a więc randka. W sobotę, wieczorem. Jacek dobrze zadał pytanie.

Pytania mają szczególną moc: aktywizują, angażują w rozmowę, pobudzają do przemyśleń a także budują dobry klimat rozmowy i umacniają relacje. Sentyment, wzruszenie mogą okazać się katalizatorem, który zakończy pozytywnie proces „gromadzenia danych”, czyli uzyskiwania odpowiedzi na trafnie zadane pytania.

 

Powodzenia i wielu owocnych pytań 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*