Jesteś taki… nietowarzyski…

 

Komunikacja to klucz, który pozwoli otworzyć Tobie niejedne drzwi i niejedną skrzynię ze skarbem. Warto zadbać o to, by mieć ten klucz zawsze przy sobie 😉
Bez zdolności komunikacji pewnie dalej mieszkalibyśmy w jaskiniach. To przecież w trakcie rewolucji neolitycznej ludzie zaczęli gromadzić się, zasiedlać na stałe tereny i tworzyć społeczności, które pozwoliły nam żyć gdzie żyjemy i żyć tak jak żyjemy – znowuż to społeczeństwo przykleja nam etykietki, narzuca jak mamy się zachować… Ale to nie jest artykuł na temat zalet i wad społeczeństwa. Jesteś tu dlatego , że chcesz poprawić swoje zdolności komunikacyjnie – chcesz być bardziej towarzyski, rozmowny, elokwentny. Chcesz i czytając ten artykuł jesteś coraz bliżej celu.

Zacznijmy więc od tego, dlaczego nie jesteś towarzyski? Dlaczego rozmowy z niektórymi osobami są dla ciebie takie… męczące? Nie trudno zgadnąć, że około 50% tego jak toczy się rozmowa zależy od ciebie – twojego umysłu, tego co myślisz, lecz nie od tego kim jesteś! To ciekawe, że tak naprawdę ludzie towarzyscy – rozmowni, bynajmniej nie są najciekawszymi osobami na świecie. Wcale nie musisz być gwiazdą by być towarzyskim! Wystarczy, że przestaniesz się bać. Bać własnych myśli. Po prostu bądź sobą 😉 Co to znaczy? Zaakceptuj siebie 🙂 Nie nad wszystkim możesz zawsze mieć kontrolę i nie możesz wszystkiego przewidzieć i zaplanować. Przestań więc uważnie cedzić każdą myśl, nie wszystko co mówisz musi być idealne i perfekcyjne. Gdy zaakceptujesz to, że podczas rozmowy może pojawić się „niezręczna cisza”, przestanie ona być niezręczna 🙂

  „Ok, nie blokuję się ale i tak mam pustkę w głowie podczas rozmowy”. Jeśli naprawdę trudno jest Ci się wypowiadać, mam dla ciebie fajne ćwiczenie.
Wystarczy, że poświęcisz codziennie 10 minut na monolog o… czymkolwiek. Po prostu wybierz jakiś przedmiot, sytuację czy osobę i mów na głos o niej przez ok. 10 minut, wszystko co masz do powiedzenia, dygresję, dowcipy na ten temat, cokolwiek. Po kilku dniach, tygodniach zobaczysz z jaką łatwością przychodzi ci wypowiadanie się na dowolny temat.

Kolejną fundamentalną sprawą jest temat rozmowy. Jak myślisz, o czym ludzie lubią dyskutować? O ciekawych wydarzeniach, pasjach? Pewnie, ale tak naprawdę kochamy mówić o sobie 🙂 Więc aby być dobrym rozmówcą, paradoksalnie musisz być świetnym słuchaczem. Uważnie słuchaj i zadawaj pytania. Ciekawe pytania to takie, na które odpowiedź jest dla ciebie ważna, i która pozwoli twojemu rozmówcy powiedzieć więcej niż „tak” lub „nie”.

Mamy więc już fundamenty, na których postawimy nasz dom – dom o nazwie „ciekawa, fascynująca i komfortowa rozmowa”. Wyobraź sobie jak przebiega przyjemna pogawędka z twoim przyjacielem lub przyjaciółką. Rozmawiacie o czymś… Właśnie o CZYMŚ. Powszechnie wiadomo, że słowa to zaledwie 7% komunikacji, cała reszta jest zależna od komunikatów niewerbalnych. Podstawą komunikacji są więc nie słowa, a emocje. Twój stan emocjonalny jest jednym z najistotniejszych czynników składowych. Dzięki swoim emocjom, możesz zmieniać stany emocjonalne innych – a to dzięki neuronom lustrzanym – właśnie dzięki nim np. uśmiech bywa zaraźliwy i automatycznie wprowadza nas w dobry nastrój. Pamiętaj więc, jeśli sam mówisz o czymś z pasją, to o wiele ciekawiej się ciebie słucha i o wiele bardziej pasjonująco to brzmi, aniżeli mówiłbyś to smętnym, monotonnym głosem.

Na koniec zostawiłam przekonania – ma to związek z akceptacją, ale wiadomo nasz umysł to jedność, więc wszystko się jakoś finalnie zazębia. Przekonania są tym, co myślimy o sobie. Przekonania, to również nasz system wartości. By poznać dobrze osobę i „nadawać na tych samych falach” warto poznać jej przekonania – warto też pracować nad własnymi, bo jak to mówią – wiara czyni cuda. To właśnie wiara w to, że jesteśmy osobami towarzyskimi, dobrymi, szczęśliwymi w dużej mierze sprawia, że tacy jesteśmy i właśnie tak się zachowujemy. Równie dobrze więc możemy więc wierzyć w rzeczy, które nie są dla nas korzystne np. że jesteśmy nieśmiali, niepewni siebie itd. W tym wypadku takie przekonania należy zmieniać, możemy to zrobić za pomocą afirmacji i pozytywnego myślenia. Czy naprawdę coś powstrzymuje cię przed byciem sobą? Przed byciem towarzyskim?

Zachęcam do podzielenia się wrażeniami w komentarzach!

Powodzenia ! 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*